Zarząd fundacji
«

Artur Więcek „Baron”

Dzień, w którym uwierzyłem, że świat ma sens...

10.05.1967 – dzień moich urodzin.

Optymista to dla mnie...

... człowiek, który wie, że nigdy nie jest tak źle, aby nie mogło być gorzej.

Gdy akurat nie pracuję, trwonię czas na...

... na mojej kanapie. (Tylko sobie leżę.)

Życiowa dewiza, według której staram się żyć i postępować:

"Na końcu nie ostaj, do przodku sie nie pchoj.

Księdza rektora słuchoj, kuferecek se zamykoj,

a swoje se myśl", czyli żyć tak, aby nie dać się skrajnościom i w złoty środek utrafić.

Scenarzysta, reżyser. Dla telewizji publicznej współtworzył i realizował pierwszą serię „Rozmów na koniec wieku”, wyreżyserował „Historię filozofii po góralsku wg Tischnera” (nagroda Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, oraz Jańcio Wodnik na festiwalu „Prowincjonalia” we Wrześni), a także cykl dokumentalny „Archiwum polskich wydarzeń kulturalnych”. Jest współscenarzystą filmów telewizyjnych „W tym domu nie straszy” oraz kontynuacji „W tym domu nadal straszy” i serialu animowanego „Kleofas w świecie kapitalizmu” (nagroda Fundacji Przedsiębiorczości).

Jego debiut fabularny „Anioł w Krakowie” był nagradzany i nominowany do najważniejszych nagród filmowych (zdobył m.in. trzy nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni, w tym za najlepszy debiut reżyserski, oraz trzy we Wrześni, a także aż w czterech kategoriach nominowany był do najbardziej prestiżowej nagrody polskiego środowiska filmowego –Polskich Orłów).

Jego drugi kinowy film pełnometrażowy – „Zakochany Anioł” – miał swą premierę 21 kwietnia 2005 roku w Hollywood przy Bulwarze Zachodzącego Słońca…

Jego trzeci film kinowy to „Jegomość Tischner i jego filozofia po góralsku”, oparty o serial „Historia filzofii po góralsku wg ks. Tischnera” (2006 premiera, dystrybucja kinowa: 2007).

W roku 2007 zadebiutował jako reżyser teatralny, wystawiając w szkole teatralnej w Krakowie „Kabaret filozoficzny”, oparty o własną adaptację tekstów ks. Tischnera z Krzysztofem Globiszem w roli głównej.

W roku 2008 ukończył dwa duże filmy dokumentalne: „Tischner: ksiądz na manowcach” oraz „Marek Edelman. Życie. Po prostu” (również pod tytułem: „Dowódca Edelman”).

Oprócz kina lubi gęś nadziewaną drobiowymi sercami, a także zmrożoną, czystą wódeczkę.