Co u nas nowego?
«

Promocja książki „Marek Edelman. Życie. Do końca”

14/05/2013

14 maja o godz. 20 w Muzeum Historii Żydów Polskich odbył się wieczór poświęcony biografii „Marek Edelman. Życie. Do końca” (autorzy: Witold Bereś i Krzysztof Burnetko; wydawca: Agora i Fundacja Świat Ma Sens), wyborowi pism rozproszonych i wystąpień publicznych Edelmana „Prosto się mówi – jak się wie” (autorzy wyboru: Paula Sawicka i Krzysztof Burnetko; wydawca: Świat Książki) oraz płycie „Colorovanka” Magdy Brudzińskiej, wyrastającej z muzyki granej przez nią do spektaklu „I była miłość w getcie…” wg Marka Edelmana (wydawca: Polskie Radio).

 

To impreza niejako zamykająca obchody powstania w getcie warszawskim, więc ważna, ale przede wszystkim – poświęcona pamięci Marka Edelmana i tym sprawom, które  dla niego były najistotniejsze: miłości, przyjaźni, tolerancji, życiu wreszcie – wszystkim kolorom życia. Bo tak naprawdę to właśnie miał na myśli, mówiąc, że najważniejsze, aby iść po słonecznej stronie życia.

Spróbowaliśmy spojrzeć na Marka Edelmana i jego poglądy tak, aby pokazać, jak bardzo potrzebny jest dzisiaj – ba, jak jest ponadczasowy.

To połączenie multimedialnego widowiska (fragmenty filmu o Edelmanie przeplatać się będą ze zdjęciami z getta) i tekstów czytanych przez Janusza Gajosa z opowieściami trojga autorów o Edelmanie i jego czasach oraz piosenkami śpiewanymi przez Magdę Brudzińską, granymi tradycyjnie, lecz i nowocześnie.

Chodzi o to, aby – nie zapominając o dramacie tamtych czasów – pamiętać o tym, co dla Edelmana było na pierwszym miejscu: o życiu pojmowanym jako pomoc niesiona innym, z uśmiechem, z życzliwością.

Dlatego spotkanie poprowadzili współcześni bohaterowie mediów, ale jednocześnie ludzie wrażliwi, którym tak bliskie są idee Marka Edelmana. Główna prowadząca, Beata Tadla (TVP), rozmawiała z Paulą Sawicką, Witoldem Beresiem i Krzysztofem Burnetko. Z kolei Jarosław Kret (TVP) rozmawiał z Magdą Brudzińską – o doświadczeniu muzyki etnicznej, wyrastającej z żydowskiego krakowskiego Kazimierza.

 

Producent: Fundacja Świat Ma Sens

Partnerzy: Muzeum Historii Żydów Polskich / Narodowe Centrum Kultury / Otwarta Rzeczpospolita

Wydawcy: Agora / Świat Książki / Polskie Radio

Patroni Medialni: „Gazeta Stołeczna”  / Polska Ma Sens