Co u nas nowego?
«

Promocja najnowszej książki Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki "Andrzej Wajda. Podejrzany"

27/11/2013

W środę 27 listopada w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbyła się promocja najnowszej książki Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki "Andrzej Wajda. Podejrzany". W imprezie uczestniczyli autorzy oraz bohater biografii, a z właściwą sobie lekkością i humorem poprowadziła ją Katarzyna Zimmerer. Publiczność jak zwykle dopisała. Atmosfera była iście familiarna. Mistrz Wajda tryskał energią i dowcipem, a jego opowieści uzupełniała z pierwszego rzędu Krystyna Zachwatowicz.

Usłyszeliśmy między innymi o tym, jak reżyser już, już wybierał się do studia, by na polecenie cenzury wyciąć z "Człowieka z marmuru" niewygodne poilitycznie sceny, czyli gros filmu (tylko pod tym warunkiem MSW zgodziło się dopuścić film do dystrybucji), ale powstrzymała go żelazna dłoń Krysi. "Nic nie będziesz wycinać" - powiedziała. "A ja - tłumaczył Wajda - bardziej niż MSW bałem się przecież żony".

Autorzy książki opowiadali o współpracy z Panem Andrzejem, która nie zawsze bywała łatwa, ale niezmiennie fascynująca, o chwilach zwątpienia, o poszukiwaniu odpowiedniego zakończenia ("Najlepsze byłoby tragiczne - żartował Wajda - ale cóż...").

Na koniec, nieoczekiwanie,  Andrzej Wajda po raz pierwszy publicznie zdradzil swoje najbliższe plany. Będzie robił nowy film. O czym, nie wiemy. Wyjawił jednak tytuł, który brzmi... "Kocie sprawy".

Informacje na temat samej książki Beresia i Burnetki "Andrzej Wajda. Podejrzany" znajdziecie w zakładce "Książki" - oczywiście na www.swiatmasens.pl