Co u nas nowego?
«

IX Wypominki Tischnerowskie

08/11/2013

Z przyjemnością informujemy, że w dniach 8-10 listopada odbędą się IX Wypominki Tischnerowskie - cykliczna impreza, która jest okazją, by w Łopusznej, rodzinnej wsi księdza Tischnera,  przywołać  jego myśl, oddać mu hołd, a zarazem, rozwijając jego ideę „gdzie radość, tam cnota”, w ciepłej, biesiadnej atmosferze, przy góralskim poczęstunku –  wśród Łopusznian, rodziny Księdza, jego przyjaciół, uczniów, sympatyków i innych  zaproszonych „ceprów” – oddać się refleksji i powspominać. A wszystko to w niezwykłej scenerii Tatr, bacówki i domu księdza Tischnera oraz urokliwego drewnianego kościółka w Łopusznej, w którym również organizowane są niezwykłe wydarzenia.                                                    

Tegoroczne Wypominki chcemy jednak w szczególności poświęcić przyjacielowi ks. Tischnera. W marcu odszedł od nas Krzysztof Kozłowski – minister spraw wewnętrznych rządu Tadeusza Mazowieckiego, senator, wieloletni redaktor Tygodnika Powszechnego, postać  wyjątkowa, a ludziom Fundacji dodatkowo bliska z racji nierzadkich kontaktów, wspólnych projektów, a przede wszystkim – wspólnoty myślenia. Krzysztof Kozłowski i jego rodzina byli wiernymi uczestnikami dorocznych Wypominków Tischnerowskich. Chcąc pożegnać go w bliskim mu gronie, poświęcimy te trzy dni właśnie jemu.

W ostatnich dniach z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Premiera Tadeusza Mazowieckiego. Na Wypominkach nie może zabraknąć miejsca dla wspomnień o tym człowieku, który z mądrością i odwagą angażował się w tak wiele przełomowych dla Polski momentów, kształtując naszą historię.

Na IX Wypominki Tischnerowskie zaplanowaliśmy debatę z udziałem ministrów rządu Tadeusza Mazowieckiego oraz członków koła senatorskiego, do którego należał Krzysztof Kozłowski, a także koncerty, wystawę tematyczną, wieczór wypominkowy i wiele innych wydarzeń, na które, jak co roku, wstęp jest wolny, niebiletowany. Tradycyjnie złożymy też kwiaty na grobie Księdza Profesora. Zapraszamy na Podhale!

Organizatorzy i współorganizatorzy dziękują następującym instytucjom (kolejność alfabetyczna):

Kino Świat  www.kinoswiat.pl/

Kraków Airport  http://www.krakowairport.pl

Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego www.marr.pl/

PZU  www.pzu.pl

Stowarzyszenie Siemacha  http://siemacha.org.pl/