Książki
« Powrót do spisu

Marek Edelman. Being on the Right Side

"Marek Edelman. Being on the Right Side" autorstwa Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetko to pierwsza angielska biografia tego bohatera powstania w Getcie warszawskim, uznanego lekarza i obrońcy praw człowieka.

Tak naprawdę ta książka powstawała przez blisko trzydzieści lat, od chwili kiedy autorzy po raz pierwszy spotkali Edelmana. Było to jeszcze w latach osiemdziesiątych XX wieku, gdy po wprowadzeniu przez komunistów stanu wojennego w Polsce, opozycyjny ruch „Solidarność” został zepchnięty do podziemia.

Wtedy Bereś i Burnetko zrobili z nim pierwszy wywiad do wydawanego przez siebie nielegalnie pisma opozycji demokratycznej. I od tego czasu spotkania z Markiem Edelmanem stały się częścią ich życia.

Książka powstawała długo, bo ani Edelman nie był łatwy w kontaktach, ani nie był proste moralne wybory w czasach komunistycznej dyktatury, a przede wszystkim – najtrudniejsza do opisania była Zagłada. W dodatku przez cały czas pojawiały się nowe relacje i nieznane wcześniej dokumenty z przeszłości.

W efekcie autorzy poświęcili postaci Marka Edelmana aż trzy książki ("Marek Edelman. Życie. Po prostu", "Marek Edelman. Życie. Do końca" oraz "Marek Edelman: Bóg śpi"), z których każda stała się bestsellerem i miała wydania zagraniczne (w Izraelu, Niemczech i Rosji). To na bazie tych książek powstało angielskojęzyczne wydanie biografii Edelmana. 

 

Witold Bereś i Krzysztof Burnetko: “Marek Edelman. Being on the Right Side”, transl. by William Brand; Beres Media, Redwood City, 2016 

Twarda okładka: 540 stron

Wydawca: Beres Media, Redwood City, CA, USA/Krakow, Poland; pierwsze wydanie amerykańskie (kwiecień 2016)

Język: angielski

 

Złotym Mecenasem książki: KGHM Polska Miedź S.A

Wsparcie: Fundacja KGHM Polska Miedź

Tłumaczenie książki wsparte przez: Instytut Książki – program translatorski