Książki
« Powrót do spisu

Bartoszewski. Droga

Książka Igi Dzieciuchowicz, Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki oparta o rozmowy prowadzone z Władysławem Bartoszewskim podczas powstawania filmu o tym samym tytule w reżyserii Artura Więcka „Barona”.

Książka – bogato ilustrowana – poszerzona jest także o obszerne kalendarium życia Bartoszewskiego oraz towarzyszących mu wydarzeń istotnych dla historii Polski i świata.

Władysław Bartoszewski (19 lutego 1922 - 24 kwietnia 2015) – dziennikarz (m.in. Radia Wolna Europa i Tygodnika Powszechnego), pisarz (autor kilku ważnych książek historycznych), antykomunistyczny opozycjonista (współpracownik Polskiego Porozumienia Niepodległościowego oraz Towarzystwa Kursów Naukowych), w wolnej Polsce – polityk (senator, ambasador oraz – dwukrotnie – minister spraw zagranicznych).

W czasie wojny był więźniem obozu koncentracyjnego Auschwitz, żołnierzem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, walczył w powstaniu warszawskim i aktywnie pomagał Żydom – za co został nagrodzony honorowym obywatelstwem Izraela i tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Po wojnie był wieloletnim więźniem stalinowskim, a w stanie wojennym został internowany.

Słynął z ciętych replik oraz mądrych spostrzeżeń. Najsławniejsze mówi o tym, że „Warto być przyzwoitym, a nie: opłaca się”.

Ten przewodnik po Bartoszewskim ma przypomnieć i jego biografię na tle epoki, i te celne spostrzeżenia. Jak choćby: „Jeżeli istnieje przekleństwo złego czynu, to istnieje tak samo błogosławieństwo dobrych uczynków. I te dobre uczynki widoczne są na tle tego co się dzieje. Wtedy człowiek może docenić tych ludzi, którzy się nie złamali, tych ludzi, którzy byli niezawodni, tych ludzi wiernych, tych ludzi lojalnych, tych ludzi ideowych, tych ludzi, którzy robili nie dla kariery na tle tego zła”.

Stron: 340

Wydawnictwo: 2016 – Narodowe Centrum Kultury, Warszawa oraz Fundacja Świat ma Sens, Kraków-Limanowa

Cena: 49,00 zł (w tym VAT)