Inne realizacje
« Powrót do spisu

Wypominki Tischnerowskie

Organizowane w Łopusznej spotkania artystyczno-biesiadno-intelektualne wszystkich, którym bliska jest filozofia Księdza Profesora.

W czerwcu 2000 roku zmarł filozof, pisarz, a przede wszystkim – duszpasterz, ks. prof. Józef Tischner, przyjaciel Jana Pawła II, człowiek otwarty i kochający świat. Fundacji Świat  Ma Sens twórczość, filozofia wywodząca się ze spotkania, umiłowanie wolności, „ślebody”, pozytywne myślenie i sama postać Księdza Profesora były zawsze szczególnie bliskie. Od lat staramy się utrwalać pamięć o tym pięknym człowieku, wielkim filozofie i góralu. Działamy na wielu polach: piszemy książki (Tischner –  życie w opowieściach Witolda Beresia i Artura Więcka  „Barona”), kręcimy filmy (Historia filozofii po góralsku – serial TVP i wersja kinowa Jegomość Tischner i jego filozofia po góralsku oraz pełnometrażowy dokument biograficzny Tischner – życie w opowieściach, reż. Artur Więcek  „Baron”), tworzymy spektakle (Wariacje Tischnerowskie. Kabaret filozoficzny w Teatrze Stu w Krakowie oraz Ka radość tam cnota. Wariacje Tischnerowskie w Teatrze Powszechnym w Warszawie, reż Artur Więcek Baron).


Od listopada 2000, roku, w którym odszedł, organizujemy także Wypominki Tischnerowskie –  cykliczną imprezę, która jest okazją, by w Łopusznej, rodzinnej wsi księdza Tischnera,  przywołać  jego myśl, powspominać. Oddać Tischnerowi hołd, a zarazem, rozwijając jego ideę „gdzie radość, tam cnota”, w ciepłej, biesiadnej atmosferze, przy góralskim poczęstunku –  wśród Łopusznian, rodziny Księdza, jego przyjaciół, uczniów, sympatyków i innych  zaproszonych „ceprów” – oddać się refleksji i rozrywce: uczestniczyć w debatach (np. „Kościół, demokracja, konflikt” z udziałem prof. Jana Hartmana, dr Dominiki Kozłowskiej. ks. Jacka Prusaka i Adama Szostkiewicza), spotkaniach (m. in. reżysera Mikołaja Grabowskiego z ministrem Jarosławem Gowinem i księdzem biskupem Tadeuszem Pieronkiem), wysłuchać koncertów (m.in. Trebunie Tutki, Kapela ze wsi Warszawa), obejrzeć filmy (ostatnio dokument Beaty Dzianowicz Twarze Łopusznej), posłuchać góralskiej muzyki, pośpiewać, podyskutować, pomodlić się, znaleźć w Tischnerowskiej myśli wątki nadal żywe i istotne.

A wszystko to w niezwykłej scenerii Tatr, bacówki i domu księdza Tischnera oraz urokliwego drewnianego kościółka parafialnego w Łopusznej, w którym również organizowane są niezwykłe wydarzenia (m. in., koncert pieśni gregoriańskich, koncert muzyki gospel), co daje okazję przeżycia naprawdę przejmujących i niebanalnych chwil.  Bo, jak pisał Tischner:  „Kozdy z nos, moi ostomilsi, może w zyciu ponieść klęskę. Przyjdzie markotność, siednie na cłeku i zdusi go. Kozdemu przecie grozi, ze się stanie przyziemny, ze go zycie domierzi i se pomyśli, ze je przegrany. Ale tak nie jest! Przegrany nie będzie. Bo jak się w kupe zbiere, to z popiołu duch jego żywy wyjdzie.”  Dlatego od ponad dziesięciu już lat „zbieramy się w kupę” i radujemy z kolejnych spotkań w Łopusznej.


Przy okazji Wypominek wręczamy też cykliczną nagrodę „Sztuka życia”, przyznawaną przez naszą Fundację tym, którzy, nie bojąc się iść własną drogą, często obok głównego nurtu, czasem pod prąd, wnoszą nietuzinkowy, pozytywny wkład w polską kulturę i życie społeczne. Do tej pory nagrodę otrzymali Tomasz Karczewski (współzałożyciel firmy dystrybucyjnej Kino Świat International), Wacław Burian (czeski publicysta, przyjaciel Polski), Ewa Kaim (aktorka), Stanisław Mancewicz (dziennikarz), Wojciech Ornat (wydawca) i Wojciech Bonowicz (poeta, publicysta) oraz Kazimierz Tischner (brat księdza Józefa Tischnera).