Inne realizacje
« Powrót do spisu

Rozmowy na koniec wieku

1996

Klasyczny już telewizyjny program publicystyczno-kulturalny, który zdobył sobie tak wielką popularność, iż doczekał się wydanej nakładem Znaku wersji książkowej.

„Rozmowy na koniec wieku” (I seria, 1996–97)

scen. i prowadzenie: Katarzyna Janowska i Piotr Mucharski; reż.: Artur Więcek „Baron” i B. Kostka-Dąbrowa; prod. „AB Film Production” (Jacek Strama) dla „TVP1 – redakcja publicystyki” (red. prowadzący: Witold Bereś)

To klasyczny już telewizyjny program publicystyczno-kulturalny, który zdobył sobie ogromną popularność i był tworzony jeszcze przez kilka lat, a wywiady z najciekawszymi polskimi intelektualistami, znakomicie prowadzone przez dwójkę krakowskich dziennikarzy, wydawane następnie były w kolejnych tomach przez wydawnictwo „Znak”.

Seria pierwsza (18 odcinków) to m.in. : bp Tadeusz Pieronek – o ludzkim i Boskim pomyśle na świat, Jacek Woźniakowski – o wychowaniu; Krzysztof Piesiewicz – o wstydzie i nagości; Stanisław Lem – o wiedzy i ignorancji;

 

Stefan Swieżawski – o znakach czasu; Zygmunt Kubiak – o pogaństwie; ks. Józef Tischner – o Wcieleniu; Kazimierz Kutz – o śląskiej rozpaczy; Andrzej Wajda – o duszy polskiej; Jerzy Nowosielski – o diable; Wacław Stróżewski – o prawdzie, dobru i pięknie; bp Alfons Nossol – o europejskiej Wieży Babel; o. Jan Andrzej Kłoczowski o New Age; prof. Andrzej Szczeklik – o medycynie; Jerzy Turowicz – o Ziemi Obiecanej. 

Półgodzinny program, w którym z najwybitniejszymi Polakami prowadzone są ambitne rozmowy o kulturze i filozofii,  to od roku 1996 jeden z największych przebojów polskiej TV. Jego gośćmi byli m.in. ks. Jerzy Tischner, Ryszard Kapuściński, Andrzej Wajda, Krzysztof Piesiewicz. Katarzyna Janowska i Piotr Mucharski to znakomita para prowadzących odkryta do tego programu przez Witolda Beresia, ówczesnego szefa w TVP, a „Rozmowy” reżyserował Artur Więcek „Baron”.