Inne realizacje
« Powrót do spisu

Kleofas w świecie kapitalizmu

1995

Mały biznesmen, czyli pierwszy w polskim kapitalizmie serial dla dzieci (i nie tylko!) o tym, jak się uczciwie dorobić pieniędzy.

Kleofas w świecie kapitalizmu (1995)

pięcioodcinkowy animowany serial edukacyjny

scen.: Witold Bereś, Artur Więcek „Baron”, współpraca: Krzysztof Brunetko
reż.: Krzysztof Kiwerski; prod.: Studio Filmu Animowanego Kraków i Studio M dla TVP1; 1995

W pierwszych latach kapitalizmu w Polsce powstał scenariusz filmu animowanego dla dzieci (8–12 lat) opowiadający o zasadach wolnego rynku. To opowieść o losach małego chłopca Kleofasa, który wspólnie z koleżanką Matyldą prowadzi własną firmę. Najpierw myje samochody, potem sprzedaje kanapki, wreszcie sam zatrudnia dodatkowych pracowników. Cały czas musi walczyć ze złym charakterem – chłopakiem o imieniu don Pedro. W ten sposób poznaje sens terminu „pieniądz”, „zysk”, „reklama”, ale i „nieuczciwa konkurencja”…
Serial ma charakter edukacyjny: jego zadaniem jest przedstawienie podstawowych pojęć związanych z wolnym rynkiem, a w szczególności przyswojenie dzieciom postaw umożliwiających zrozumienie zasad wolnego rynku.
Pięć odcinków nosi tytuły kolejno: „FORSA czyli towar – zysk – cena”, „GŁÓWKA PRACUJE czyli przedsiębiorczość – inwestycje – oszczędzanie”, „SENS BIZNESU czyli ryzyko – konkurencja”, „SZANSA NA SUKCES czyli wspólnik, kredyt, zarządzanie i reklama”, „WOLNY RYNEK to nie znaczy, że wszystko wolno”.

Każdy odcinek składa się z czterech do pięciu tematów, na przykład „Skąd się bierze pieniądz i czym on jest?”, „Co to jest cena?”, „Co to znaczy inwestować”?, „Jakie zyski płyną z działania konkurencji?”, „Prywatne czy państwowe?”, „Co to jest zarządzanie i kto to jest menadżer?”, „Do czego służy reklama?”, „Skąd państwo bierze pieniądze?”, „Kiedy konkurencja jest nieuczciwa?” itd. 
Film uhonorowany nagrodą Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości (1996). 
Powstał także scenariusz „Kleofasa w świecie ekologii” (1997); zakupiony przez: Film Production Robert Kęder. 

„Jak wytłumaczyć dziecku podstawowe pojęcia ekonomiczne? Ten problem nurtuje chyba wszystkich rodziców. Temat jest po pierwsze – trudny; po drugie – zupełnie dla dziecka nieatrakcyjny. Serial „Kleofas w świecie kapitalizmu” całkiem zgrabnie omija te rafy. Kleofas nie jest poważnym panem w wieku taty, który niezrozumiale nudzi o sprawach, które dzieci guzik obchodzą. Kleofas to postać z kreskówki – rówieśnik, z którym zaprzyjaźnić się można tak, jak z Bolkiem, Lolkiem lub Reksiem.. (...) Nigdy, niestety, nie miałem powodów, by zainteresować się możliwością gry na giełdzie. Jeżeli jednak wierzą Państwo, że dla Waszych dzieci nie będzie to wyłącznie akademickie zagadnienie – zapoznajcie dzieci z Kleofasem”.

Olaf Szewczyk „Do zobaczenia: ‘Kleofas w świecie kapitalizmu’”, „Gazeta Wyborcza”, 14.12.1996