Inne realizacje
« Powrót do spisu

In Memoriam

2007

Całoroczna impreza kulturalna poświęcona pamięci ks. Józefa Tischnera

Elementy projektu:

  • Premiera filmu „Jegomość Tischner i jego filozofia po góralsku” na Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles (maj 2007) oraz w Warszawie i w Krakowie
  • Wejście filmu „Jegomość Tischner i jego filozofia po góralsku” do dystrybucji kinowej (na DVD) do sieci Multikino (maj – czerwiec 2007)
  • Cykl spotkań prezentacyjnych filmu „Jegomość Tischner i jego filozofia po góralsku” wraz ze spotkaniami z autorami filmu i żywym słowem – czytanymi fragmentami listów ks. Tischnera do Wandy Czubernatowej w wykonaniu Beaty i Tomasza Schimscheinerów (wrzesień 2007 – 2008)
  • IV wypominki Tischnerowskie, Łopuszna listopad 2007
  • Debata „Co powiedziałby nam dzisiaj Tischner?”, Łopuszna listopad 2007
  • Premiera filmu dokumentalnego „Tischner: życie w opowieściach” (reż. Artur Więcek „Baron”, scen.: Artur Więcek „Baron”, Witold Bereś)
  • Wydanie książki „Tischner: życie w opowieściach”, autorzy: Artur Więcek „Baron”, Witold Bereś; wydawnictwo Świat Książki, listopad 2008
  • Tournee po Polsce autorów oraz prowadzącego spotkania Wojciecha Bonowicza (m. in. Warszawa, Kraków, Zakopane, Łódź, Gliwice, Bytom, Gdynia) wraz z przestawieniem fragmentów tekstów księdza Tischnera

 

Patronat honorowy:

Ksiądz Stanisław Kardynał Dziwisz
Marszałek Małopolski Marek Nawara
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski

 

Rada Patronacka:

Ksiądz Adam Boniecki (redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego)
Jerzy Stuhr (rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej)
Prof. Krzysztof Michalski (dyrektor Instytutu Wiedzy o Człowieku we Wiedniu)
Jarosław Gowin (rektor Wyższej Szkoły im. Józefa Tischnera)
Ryszard Kapuściński (niestety nie doczekał głównych spotkań …)

Projekt został wsparty i współfinansowany przez: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej, a jego Mecenasami są Powszechny Zakład Ubezpieczeń na Życia S.A., Województwo Małopolskie i Fundacja Ryszarda Krauze.

 

Patroni medialni: TVN, kanał „Religia.PL”, Radio RMF i „Tygodnik Powszechny”

  

Od autorów projektu:

Każda nieobecność boli i każda strata jest niepowetowana, ale odejście ks. Józefa Tischnera latem 2000 roku ma – naszym zdaniem – szczególne konsekwencje dla Polski
Kto dziś potrafiłby tak przemówić w telewizji do Polaków jak Tischner w maju 1981 roku po zamachu na Ojca Świętego? Kto potrafiłby tak przekładać filozofię na język zrozumiały dla zwykłych ludzi? Kto próbowałby łagodzić i mediować, mając w sobie życzliwość dla drugiego człowieka?

Tischner zadając sobie pytania i próbując na nie odpowiedzieć, zawsze szedł pod prąd.
To on napisał pod koniec lat 70. „Polski kształt dialogu”, będący zdecydowaną polemiką z poglądami Adama Michnika i to on wziął w połowi lat 90. udział w rozmowie-rzece z Michnikiem moderowanej przez Żakowskiego („Między Panem a Plebanem”), w której doszło nie tylko do zrozumienia obu stron, ale i do ustalenia punktów wspólnych.
To on pisał krytycznie o sarmatyzmie polskim, ale i on twardo bronił pamięci „Ognia” i postawy pułkownika Kuklińskiego.

To on krytykował projekty lustracji, ale też on przypominał i pisywał wielokrotnie o tym, jak to w grudniu 1981 zatrzymany przez SB napisał oświadczenie o przestrzeganiu porządku konstytucyjnego. I nosił to w sobie jak wielki, ciężki kamień winy do końca swych dni.
Jak widać – pod prąd nie oznacza, że bez sprecyzowanych poglądów.

Ale po pierwsze – Tischner potrafił je zmieniać i głośno się przyznawać do błędów.
Po drugie – chciał rozmawiać w duchu zrozumienia drugiej strony, zawsze zakładając dobrą jej wolę.
I po trzecie – będąc sobą, godził się na szczególną samotność. Oczywiście zawsze byli z nim najbliżsi i przyjaciele, których na szczęście mało nie miał.
Co powiedziałby nam dzisiaj Tischner?
Niestety – wiedzieć na pewno nie będziemy.
Ale pamiętając o jego widzeniu świata i o jego sposobach rozmowy o świecie, możemy dziś spróbować wspólnie poszukać odpowiedzi na te pytania.

 

"Jegomość Tischner i jego filozofia po góralsku" to wybór najlepszych fragmentów z różnych odcinków popularnej serii "Historia filozofii po góralsku według Księdza Tischnera" autorstwa Witolda Beresia i Artura Więcka "Barona", wpisanych w ramy góralskiej gawędy. Całość to ciepła opowieść pełna humoru, pochwały myślenia, wolności i radości życia, w której Tischner formułuje wniosek: nie było Platona czy Arystotelesa, był jedynie Władek Trebunia Tutka z Białego Dunajca i Tadek Pudzisz z Gronkowa.

Na uwagę zasługuje rama filmu zrealizowana pod bacówką ks. Tischnera na Krokówce gdzie w czerwcu 2005 roku spotkali się jego przyjaciele - bohaterowie książki, których powołał do literackiego życia, przypisując im role i cechy starożytnych filozofów. W pełnych ciepła i humoru opowieściach, wspominają swego przyjaciela i życiowego przewodnika.

W obrazie twórcy "Zakochanego Anioła" oglądamy między innymi Jerzego Trelę, jako narratora. W roli Platona czyli Władka Trebunia-Tutka wystąpi Mariusz Benoit. Piotr Cyrwus gra Pitagorasa czyli Jędrka Waksmundzkiego. Krzysztof Globisz - Sokrates czyli Jędrek Kudasik i Mariusz Wojciechowski, który wcielił się w Arystotelesa czyli Tadka Pudzisza. A także wielu, wielu innych...