Filmy fabularne
« Powrót do spisu

Jegomość Tischner i jego filozofia po góralsku

2006

„Na pocątku nie było Greków, ino wsędy byli górole” – zaczyna opowieść ksiądz Józef Tischner.


Premiera: Los Angeles, maj 2007


 

Reżyseria: Artur Więcek „Baron”
Scenariusz (na podstawie książki ks. Józefa Tischnera „Historia filozofii po góralsku”): Witold Bereś, Artur Więcek „Baron”
Muzyka: Krzysztof Trebunia – Tutka

Występują:
Jerzy Trela i ks.Tischner, Krzysztof Globisz, Piotr Wojciechowski, Mariusz Benoit, Katarzyna Galica, Andrzej Franczyk, Piotr Cyrwus, Tomasz Schimscheiner

„Na pocątku wsędy byli górole, a dopiero potem porobili się Turcy i Zydzi. Górole byli tyz pirsymi ‘filozofami’. ‘Filozof’ – to jest pedziane po grecku. Znacy telo co ‘mędrol’. A to jest pedziane po grecku dlo niepoznaki. Niby, po co mo fto wiedzieć, jak było na pocątku? Ale Grecy to nie byli Grecy, ino górole, co udawali greka. Bo na pocątku nie było Greków, ino wsędy byli górole” – zaczyna tę opowieść ksiądz Józef Tischner, Dobrodziej, jak na niego mówią górale.
Ten film to wybór najlepszych fragmentów z różnych odcinków serii „Historia filozofii po góralsku według Księdza Tischnera” autorstwa Witolda Beresia i Artura Więcka „Barona” i wpisanie ich w ramę góralskiej gawędy.

Całość jest pochwałą myślenia, wolności i radości życia. Z faktu, że na początku nie było Greków, wyciąga Tischner wniosek: nie było Platona czy Arystotelesa, był  jedynie Władek Trebunia Tutka z Białego Dunajca i Tadek Pudzisz z Gronkowa.
A wszystko  to opowiedziane z humorem i bez patosu, w przepięknym krajobrazie Podhala. Na uwagę zasługuje rama filmu, zrealizowana pod bacówką ks. Tischnera na Krokówce, gdzie spotkali się jego przyjaciele – bohaterowie książki, których powołał do literackiego życia, przypisując im role i cechy starożytnych filozofów.
W pełnych ciepła i humoru opowieściach wspominają swego przyjaciela i życiowego przewodnika.